Parohia Inaltarea Domnului English Romana

RUGĂCIUNE CĂTRE PĂRINTELE
ANTONIE CEL MARE

(rugăciune rostită de preot în Biserică)

SFINTE PĂRINTE ANTONIE,
cel ce te-ai învrednicit sa fi vas ales al Mântuitorului Hristos prin credința și prin viașa ta curată, du rugăciunile noastre către Dumnezeu ți roagă-L pentru sănătatea, pentru mântuirea, pentru ajutorul și pentru iertarea păcatelor tuturor celor ce aleargă la ajutorul Tău cel sfânt.

Cel ce ai fost pe pământ și durerile noastre le știi și păcatele noastre le cunoști, nu trece cu vederea glasurile de rugăciune ale celor ce aleargă la mijlocirea Ta și nu te uita la nevrednicia celor ce Te roagă, ci la slava și mila lui Dumnezeu, pe care Tu L-ai mărturisit și spre care se îndreaptă rugăciunea ce Ți-o aducem cu atâta nădejde.

O' slăvite făcător de minuni, părintele săracilor, ocrotitorul văduvelor, sprijinitorul orfanilor, alesul vas al Mântuitorului Hristos, vino cu obișnuita Ta îndurare în ajutorul nostru, prin rugăciunile Tale, către Dumnezeu, ca să fim mângâiați în nevoi, ca să fim spijiniți în necazuri, ca să fim apărați de primejdii, de ispite, de pofte netrebnice și de păcate.

Ocrotește-ne pe noi și familiile noastre și ne păzeste pașii vieții pe cărările mântuirii.

Bunule Părinte Antonie, cel ce ai făcut din pustiul Egiptului loc de preaslăvire al Marelui Dumnezeu și al Mântuitorului Hristos, fă și din pustiul sufletuilui nostru, ars de necredință și ros de patimi, loc plăcut Ție, în care să se sălășluiască virtutea și să crescă crinul bine mirositor al faptelor creștine, prin Tine să se măresca numele Tău cel sfânt, al Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh. Amin.

impozit FORMULARUL 230 rugaciuni

STIRI

• Săptămâna aceasta preot slujitor este Părintele Paroh Constantin Mișu.

Home  |   Contact  |   Program  |   Preoți  |   Sfinți  |   Minuni  |   Activitate  |   Conducere  |   Donatori  |   Colaboratori  |   Galerie
Crestinism Ortodox